Zalewska: W Unii dzieje się źle, a będzie jeszcze gorzej!

Zalewska: W Unii dzieje się źle, a będzie jeszcze gorzej!

Anna Zalewska w dniu 11.05.22 była gościnią Telewizji wPolsce.pl. W wywiadzie odniosła się do zniesienia zasady jednomyślności, dążenia do federalizacji Europy, a także zmiany traktatów UE oraz szkodliwego Pakietu Fit For 55.

Europoseł ostrzegła przed konsekwencjami ewentualnego zniesienia zasady jednomyślności w zakresie polityki UE:
,,To niestety bezwzględne wykorzystywanie sytuacji na świecie i wojny oraz tego, że wciąż nie możemy do końca wyjść z kłopotów pandemicznych. Tymczasem mówi się w Unii, że „jest źle, a będzie jeszcze gorzej i potrzebujemy Komisji Europejskiej, jako rządu, który się wszystkim zajmie i zastąpi rządy państw członkowskich”. – powiedziała Zalewska.

To oznacza, że „nie będzie potrzeba” weta i dyskusji. Tak się narzuca decyzje innym krajom członkowskim. Próba narzucenia federalizacji nie jest nowością. Takie zakusy były już wcześniej”. – dodała eurodeputowana.

,,Oprócz tego, że toczy się dyskusja o tym, że nie powinno być jednomyślności, to wykorzystuje się różne instytucje, organizacje pozarządowe – które brały udział w dyskusji na temat przyszłości Europy – żeby podeprzeć się nimi i powiedzieć, że należy zmienić traktaty” – zauważyła Anna Zalewska.

Eurodeputowana podkreśliła, że jedynie konserwatyści walczą o przestrzeganie traktatów:
,,Nie ma już Unii, o której myśleli jej założyciele. Konserwatyści przypominają, próbują na każdym kroku pilnować zapisów traktatowych”.

Wskazała także, że UE już od dawna podąża w kierunku federalizacji:
,,Widzimy to we wszystkich dokumentach nad którymi teraz pracujemy, m.in. w tych związanych z klimatem – ze słynnym Pakietem Fit For 55 dlatego, że we wszystkich tych dokumentach unika się jednomyślności, celowo wprowadza się niewłaściwą podstawę prawną. Tymczasem ten pakiet mówi o podatkach, mówi o kwestiach zagospodarowania przestrzennego, a jest to przecież zastrzeżoną domeną dla państw członkowskich. Wszystko to dzieje się po to, by oddać Komisji Europejskiej wielką władzę”.

Anna Zalewska odniosła się do chęci zmiany traktatów przez niektóre państwa UE:
,,Myślę, że Francja i Niemcy mogą się bardzo przeliczyć. Dlatego, że obywatele Europy – być może po raz pierwszy – usłyszą jak bezwzględnie na ich życie i na ich kieszenie wpływają decyzje UE”.

Zwróciła również uwagę na zagrożenia płynące z Pakietu Fit For 55:
,,Pakiet jest pomysłem na to, aby obywatele sfinansowali tę politykę, z którą bardzo często się nie zgadzają”. Podkreśliła, że: ,,To obywatele będą płacić nowe podatki na paliwo do samochodu, to oni będą płacić nowe podatki związane z ogrzewaniem i chłodzeniem swoich domów, to oni będą płacić na energetykę odnawialną – dlatego, że ona jest nieopłacalna”.

Ponadto nawiązała do haniebnych działań polskiej opozycji w PE:
,,Bezwzględnie, systematycznie, codziennie w przestrzeni PE polscy eurodeputowani, którzy w Polsce są w opozycji, uznają, że nawet za cenę dobrego imienia Polski należy zrobić wszystko, żeby odsunąć rząd Zjednoczonej Prawicy od władzy”.

,,Jest trwoga, że konserwatyzm mógłby się odrodzić” – podsumowała Anna Zalewska.