Zalewska: To Niemcy mordowali Polaków, to oni byli agresorami. Czas, aby za to zapłacili!

Zalewska: To Niemcy mordowali Polaków, to oni byli agresorami. Czas, aby za to zapłacili!

5 września 2022 roku Anna Zalewska była gościem Michała Rachonia w „Expressie Warszawa-Koszalin”. W wywiadzie dla Polskiego Radia Koszalin poruszyła temat reparacji wojennych od Niemiec.

Na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Straty te oszacowano na 6,2 biliona złotych. Europoseł wskazała, że:
,,Ten raport to potrzeba pokazania nie tylko Niemcom, ale całemu światu jak wyglądała druga wojna światowa. Przez ostatnie lata Niemcom udało się zmienić narracje o historii Europy z ostatnich kilkudziesięciu lat, aby wymazać Niemców jako agresorów i tych, którzy wywołali drugą wojnę światową, a wprowadzić odległe i nieoczywiste nazewnictwo jak nazizm, czyli nazewnictwo oddalające od nich odpowiedzialność”.

Anna Zalewska zwróciła uwagę na rzetelność raportu:
,,Tutaj mamy ,,twarde” liczby, policzonych obywateli, policzone straty gospodarcze, mamy wyraźnie powiedziane, że Polska cofnęła się co najmniej o 20 lat, a przecież tak ciężko – w dwudziestoleciu międzywojennym – odbudowywała się po odzyskaniu niepodległości”.

,,Musimy przygotować się na dobrą narrację, na dużą cierpliwość, na mocny kręgosłup i na konsekwencje w dążeniu do celu” – dodała.

Eurodeputowana skomentowała nieprzemyślane wypowiedzi opozycji:
,,Totalna opozycja pokazuje, że ma sporo do zrobienia, żeby udowodnić Polakom, że zależy im na tym w jakiej kondycji będzie Rzeczpospolita”.

Ponadto podkreśliła, że kwestia reparacji wojennych nie pojawiła się, aby przyćmić brak wypłaty środków z KPO:
,,To oczywiście nieprawda. Zostały zakończone prace, które trwały od kilku lat, od kilku miesięcy już raport ten był zapowiadany”.Cały wywiad: https://prk24.pl/62227214/anna-zalewska-byla-gosciem-michala-rachonia-w-expressie-warszawakoszalin