Zalewska: Jeżeli nie zatrzymamy Putina czeka nas głód i ubóstwo!

Zalewska: Jeżeli nie zatrzymamy Putina czeka nas głód i ubóstwo!

W dniu 05.05.2022 Anna Zalewska zabrała pisemny głos w debacie wpływie wojny na gospodarkę UE.

Wojna Putina przyniosła Ukrainie ogromne straty, wstępnie szacowane na 600 mld USD, nie licząc Mariupola. Sankcje demokratycznego świata sprawiły, że Rosyjska gospodarka skurczyła się o około 15%.

Jak podnosi Anna Zalewska – wojna w Ukrainie ma także ogromny wpływ na świat i UE.

Po pierwsze, ze względu na naszą zależność od rosyjskiej ropy i gazu, w tym roku czeka nas 1,5-krotne  zwiększenie inflacji. Oznacza to spadek inwestycji i eksportu, niższy wzrost PKB, erozję konsumpcji gospodarstw domowych. Po raz kolejny pokazuje to, że UE musi zdywersyfikować dostawy, zmniejszyć zużycie energii oraz odejść od dotychczasowej polityki klimatycznej. – pisze europosłanka EKR.

Po drugie, wojna to także ogromne  koszty humanitarne, zwłaszcza dla krajów sąsiadujących z Ukrainą. Już od 24 lutego z Ukrainy uciekło około 5 mln osób. To znacznie więcej niż roczny napływ osób ubiegających się o azyl do UE w szczytowym momencie syryjskiego kryzysu uchodźczego. Dlatego musimy odnowić naszą wspólną politykę azylową i migracyjną. – pisze eurodeputowana.

Musimy jak najszybciej wesprzeć finansowo kraje takie jak Polska, Słowacja czy Węgry. – dodała Anna Zalewska.

Po trzecie, Ukraina i Rosja są dużymi eksporterami kluczowych artykułów spożywczych: 30% światowego eksportu pszenicy i 20% kukurydzy. Jako świat nie jesteśmy na to gotowi.  Jeśli nie uczynimy wszystkiego co w naszej mocy, aby zatrzymać Putina czeka nas głód, skrajne ubóstwo i wzrost przestępczości. Musimy być solidarni, musimy stać ramię w ramię z Ukrainą i krajami frontowymi niosącymi nieocenioną pomoc uciekającym przed wojną. – zakończyła Zalewska