Zalewska o aferze korupcyjnej w PE: ,,To wierzchołek góry lodowej” 

Zalewska o aferze korupcyjnej w PE: ,,To wierzchołek góry lodowej” 

23 stycznia 2023 roku Anna Zalewska na antenie Polskiego Radia poruszyła temat afery korupcyjnej w PE,  odniosła się również do bulwersujących wypowiedzi Radosława Sikorskiego.

W ostatnich tygodniach w Parlamencie Europejskim wybuchła afera korupcyjna. Eva Kaili, jedna z wiceprzewodniczących PE (aktualnie odwołana ze stanowiska), została aresztowana przez belgijską policję oraz oskarżona o udział w grupie przestępczej i tzw. pranie brudnych pieniędzy.

Eurodeputowana PiS w ,,Trójkowym Komentarzu Dnia” stwierdziła, że wielu europosłów obawia się nawet debaty na ten temat, o czym świadczy słaba frekwencja na posiedzeniu plenarnym, które dotyczyło tej sprawy:
,,To, co wiemy o aferze korupcyjnej w PE to wierzchołek góry lodowej. Wszyscy eurodeputowani mają do tego duży dystans i wielu pewnie się obawia. Dlatego debata o tym toczyła się przy pustej sali”.

,,Dużo większe możliwość korumpowania urzędników są w Komisji Europejskiej. Myślę, że powinniśmy na nowo przyjrzeć się rozporządzeniu ws. samochodów elektrycznych” – zauważyła.

W rozmowie z Jerzym Jachowiczem Anna Zalewska podkreśliła skalę afery korupcyjnej:
,,Już w trzech krajach policja i prokuratorzy zajmują się europosłami albo byłymi europosłami – bo to już nie jest tylko Belgia, ale również Grecja i Włochy. Mówi się o liczbie 60 eurodeputowanych, którzy są w zainteresowaniu różnego rodzaju służb”.

,,Gdy widzimy, że nazwiska, które pojawiają się wśród podejrzewanych europosłów, którzy byli w Katarze, pokrywają się z tymi, którzy mówili źle o Polsce i zabiegali o rezolucje przeciw Polsce, to zadajemy sobie kolejne pytania, czy to nie jest przypadek” – dodała.

Anna Zalewska wskazała, że należy sprawdzić uczciwość nie tylko europosłów:
,,W instytucjach UE krążą legendy ws. Gazpromu i lobby Rosji. Mówi się o setkach milionów euro, które trafiały do organizacji pozarządowych. NGO-sy i fundacje powinny się spowiadać z tego, kto i w jaki sposób je finansuje. Być może wszystkie protesty przeciwko temu, co węglowe w Europie, odczytywalibyśmy w zupełnie innych kategoriach”.

Radosław Sikorski w trakcie porannego wywiadu dla Radia ZET przyznał, że wierzy w to, że rząd PiS myślał przez chwilę o rozbiorze Ukrainy. Eurodeputowana w Programie 3 Polskiego Radia potępiła bulwersujące wypowiedzi europosła Platformy Obywatelskiej, a także zwróciła uwagę na niejasne kwestie jego zarobków:
,,Pytam Radosława Sikorskiego, od kogo bierze pieniądze. W swoim oświadczeniu mówi, że bierze średnio 40 tys. euro za jakieś konsultacje. Powinien w końcu powiedzieć, czyje są to pieniądze, bo wygląda, jakby grał w drużynie Putina”.

Cały wywiad:
https://trojka.polskieradio.pl/artykul/3107801
https://polskieradio24.pl/130/8358/artykul/3107854,afera-korupcyjna-w-pe-anna-zalewska-o-lobbingu-rosji-kraza-legendy