Zalewska: Polityka UE doprowadziła do upadku rybołówstwa w Polsce

Zalewska: Polityka UE doprowadziła do upadku rybołówstwa w Polsce

11 maja podczas sesji plenarnej w Strasburgu miała miejsce debata pt. „Oceany, różnorodność biologiczna i rybołówstwo”. Głos w niej zabrała eurodeputowana PiS Anna Zalewska.

Anna Zalewska mówiła o obowiązujących przepisach dotyczących polityki rybołówstwa, wymieniając porozumienie ws. mórz i oceanów z Montrealu, marcowe porozumienie ONZ zawarte podczas Międzynarodowej Konferencji w sprawie Morskiej Różnorodności Biologicznej, czy rozporządzenie PE i Rady dotyczące odbudowy zasobów przyrodniczych.

Eurodeputowana stwierdziła, że wszystkie te dokumenty budziły i budzą ogromne emocje.

„Dlaczego? Dlatego, że niestety zwykle opierają się na słabych dowodach naukowych i nie zawierają oceny skutków” – stwierdziła.

Jak przypomniała, to samo dotyczyło pakietu Fit for 55.

„A porozmawiajcie dziś ze swoimi obywatelami, którzy będą osobiście ponosić koszty naszych ambicji, będą karani, będą zmuszani i będą wypełniać określone obowiązki, wyciągając swoje pieniądze, jednocześnie nie mając pewności, jakie efekty uzyskają” – zaznaczyła

Dlatego, wskazała eurodeputowana PiS, wszelkie tego typu propozycje narzucające rygorystyczne normy powinny być objęte pełnym wsparciem finansowym. Mówiąc o polityce rybołówstwa Zalewska stwierdziła, że propozycje KE zniszczą kolejną gałąź gospodarki, ponownie uderzając w rybaków.

„Panie komisarzu, chcę pana poinformować, że w Polsce unijna polityka dotycząca rybołówstwa doprowadziła do rujnacji tej dziedziny gospodarki. To się nie może powtórzyć. Myślmy o przyszłości, myślmy o ludziach, którzy wiedzą w jaki sposób korzystać z natury i jak o nią dbać” – apelowała.