PE przegłosował nowy podatek za ogrzewanie mieszkań węglem i gazem. PiS głosowało przeciwko, Lewica za, a PSL i PO się wstrzymały
12 marca 2024 roku Parlament Europejski przegłosował nowelizację dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD). Jest to istotny element Europejskiego Zielonego Ładu z głównym celem dekarbonizacji wszystkich budynków w UE do 2050 roku.
Podsumowując, nowelizacja dyrektywy oznacza koniec kotłów na paliwa kopalne, w tym na gaz. W polskim programie Czyste Powietrze niemal 700 tysięcy Polaków złożyło wnioski o dotacje na wymianę kotłów na węgiel na kotły gazowe. Będą oni zmuszeni do zmiany systemu ogrzewania.
Państwa Członkowskie będą musiały stworzyć krajowe plany renowacji budynków, którym będzie przyświecał końcowy cel doprowadzenia do dekarbonizacji wszystkich budynków w UE do 2050 roku. To bardzo wyśrubowane cele, które będą wiązały się z ogromnymi wydatkami. Szybkie tempo renowacji budynków mieszkalnych wpłynie na wysokie koszty, które będą ponosić zwykli ludzie. Rewizja dyrektywy nie przewiduje utworzenia żadnego nowego funduszu na ten cel. Priorytetowo traktuje się budynki o najgorszej charakterystyce, które często zamieszkiwane są przez biedniejszych mieszkańców, a którzy – pod groźbą możliwych kar – poniosą koszty jako pierwsi. Ogromne wyzwania będą stać także przed właścicielami nowopowstałych domów po 2030 roku, gdyż budynki te będą musiały być: zeroemisyjne, oznaczone świadectwami charakterystyki energetycznej, mieć zainstalowane panele słoneczne (jeśli będzie to wykonalne). Wszystko to wpłynie na podwyżki cen mieszkań, a także przedłuży i znacząco utrudni procedurę pozyskiwania niezbędnych pozwoleń.
Nowe wymogi dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej spowodują przedłużenia terminów wydawania tych certyfikatów i podwyżki cen. Certyfikaty będą także znacznie częściej wymagane niż do tej pory.
Nowelizacja dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) wpływa na zwiększenie licznych kosztów, co może doprowadzić do tego, że posiadanie swojego mieszkania stanie się dla większości nieosiągalnym marzeniem.