Komisja Spraw Konstytucyjnych PE przegłosowała raport pozwalający na zmiany traktatów. Droga do jednego państwa – „Europa” – otwarta!

Komisja Spraw Konstytucyjnych PE przegłosowała raport pozwalający na zmiany traktatów. Droga do jednego państwa – „Europa” – otwarta!

25 października 2023 roku Komisja Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego przegłosowała raport z propozycjami zmian traktatowych. Raport ten zakłada masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE i likwidację zasady jednomyślności.

Treść dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji w AFCO – Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicę. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu Traktatach – zarówno o Unii Europejskiej, jak i o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Anna Zalewska już od dawna alarmowała, że raport ten wyeliminuje zasadę jednomyślności (weta), a także wpłynie na transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE. Eurodeputowana wskazywała, że państwa członkowskie – takie jak Polska – będą musiały podporządkowywać się woli innych państw, nie będą miały głosu sprzeciwu.

,,Podjęto decyzję o rozpoczęciu procedury zabrania kompetencji krajom członkowskim w kilkudziesięciu obszarach, m.in. obronności, polityki zagranicznej, podatków, edukacji, zdrowia, energetyki, ochrony środowiska, lasów, wody” – skomentowała po głosowaniu Anna Zalewska.

Eurodeputowana zwróciła także uwagę, że: ,,Większość parlamentarna robi wszystko by obejść traktat, który mówi o tym, że zmienia się traktaty poprzez jednomyślność!”

Więcej informacji: https://wpolityce.pl/polityka/668208-nasz-wywiad-zalewska-chca-odebrac-kompetencje-panstwom-ue