Zalewska w liście do von der Leyen: Komisja Europejska musi zapewnić rolnikom odszkodowanie finansowe!

Zalewska w liście do von der Leyen: Komisja Europejska musi zapewnić rolnikom odszkodowanie finansowe!

Anna Zalewska w liście do Prezydent von der Leyen staje w obronie sektora rolniczego i rolników.

Zwraca uwagę, że z jednej strony pomagamy w transportowaniu zbóż z terenu Ukrainy, ale przez brak odpowiednich procedur cierpią rolnicy we wschodniej części UE, a w szczególności mieszkańcy polskiej wsi.

Brak działań i konkretnych propozycji doprowadza rolników do bankructwa.

Poprzez tak duży napływ taniego zboża i brak możliwości magazynowania, rodzime gospodarstwa spotykają się z niesprawiedliwą konkurencją.

Europosłanka bardzo mocno podkreśliła, że przy obecnych cenach, które nie pokrywają kosztów produkcji rolnicy : „(…) nie są w stanie kontynuować swojej działalności.”

Zboże miało być przetransportowane do krajów północnej Afryki oraz Bliskiego Wschodu, gdzie zapewniłoby stabilność żywnościową, a tymczasem zalegając w państwach wschodnich UE, destabilizuje gospodarkę i negatywnie wpływa na sytuację finansową obywateli, a w szczególności rolników.

„Komisja Europejska musi zapewnić rolnikom odszkodowanie finansowe”-pisze deputowana, stanowczo akcentując, że rolnicy i tak dotknięci wysokimi cenami paliw i nawozów, nie są w stanie bez rekompensat dalej funkcjonować.
„Jakie konkretne działania Komisja Europejska zamierza podjąć, aby wspierać rolników z Europy Wschodniej zarówno w dłuższej, jak i krótszej perspektywie?”- pyta europosłanka.