Interpelacja Zalewskiej do KE: kiedy pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji? Ludzie czekają!
Anna Zalewska interweniuje w sprawie funduszy dla Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego
Eurodeputowana PiS Anna Zalewska wystosowała dziś interpelację do Komisji Europejskiej ws. niewypłaconych środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego (ZE PAK).
Eurodeputowana zauważa, że grupa ZE PAK skupiająca kopalnie węgla brunatnego i elektrownie wytwarzające energię na jego bazie, podlega dekarbonizacji w niewidzianym wcześniej, szybkim tempie. „Nadal jest tu jednak zatrudnionych około 3300 osób” – przypomina Zalewska.
Jak wyjaśnia, wchodząca w skład ZE PAK Elektrownia Adamów, realizując decyzję KE z 24.11.2010 r., została zamknięta na początku stycznia 2018r., a 1.10.2020 ZE PAK podjął decyzję o przyjęciu kierunków strategii, zgodnie z którymi ostatni prąd wytwarzany z węgla popłynie pod koniec bieżącej dekady. „W najbliższych latach w ZE PAK coraz więcej energii będzie wytwarzane z OZE, a po zakończeniu wydobycia węgla, produkowana będzie już wyłącznie zielona energia. Istotnym kierunkiem nowej strategii PAK jest produkcja i wykorzystanie wodoru” – czytamy w zapytaniu. Zalewska wyjaśnia, że celem realizacji wytyczonych kierunków jest zbudowanie nowoczesnego, zintegrowanego przedsiębiorstwa o zdywersyfikowanej bazie aktywów wytwórczych, a środki na pokrycie kosztów tych działań, miały pochodzić z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Niestety, jak zauważa eurodeputowana, region do dziś nie otrzymał wsparcia finansowego z Komisji Europejskiej.
Polska polityk wskazuje, że część działań wykonywana jest już od 14 miesięcy ze środków własnych. Jak dodaje, kluczowe jest zapewnienie amortyzacji finansowej dla zwalnianych pracowników, a brak finansowania doprowadzi do gospodarczej i społecznej zapaści.
Wobec powyższego Anna Zalewska pyta o powód wstrzymywania środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji dla regionu, a także kiedy nastąpi wsparcie finansowe (zgodnie z zatwierdzonymi planami) dla obszaru, który zadeklarował transformację energetyczną.
TREŚĆ LISTU:
Frans Timmermans, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej
Grupa ZE PAK skupiająca kopalnie węgla brunatnego i elektrownie wytwarzające energię na jego bazie, podlega dekarbonizacji w niewidzianym wcześniej, szybkim tempie. Nadal jest tu jednak zatrudnionych około 3300 osób.
Elektrownia Adamów, wchodząca w skład ZE PAK SA, na początku stycznia 2018 roku została zamknięta, realizując decyzję Komisji Europejskiej działającej na podstawie derogacji opisanej w dyrektywie z dnia 24.11.2010 r. mówiącej o konieczności zakończenia na początku stycznia 2018 r. pracy aktywów wytwórczych Elektrowni Adamów.
1 października 2020 ZE PAK SA podjął decyzję o przyjęciu kierunków strategii, zgodnie z którymi pod koniec bieżącej dekady popłynie ostatni prąd wyprodukowany z węgla. W najbliższych latach w ZE PAK coraz więcej energii będzie wytwarzane z OZE, a po zakończeniu wydobycia węgla, produkowana będzie już wyłącznie zielona energia. Istotnym kierunkiem nowej strategii PAK jest produkcja i wykorzystanie wodoru.
Celem realizacji wytyczonych kierunków jest zbudowanie nowoczesnego, zintegrowanego przedsiębiorstwa o zdywersyfikowanej bazie aktywów wytwórczych. Środki na pokrycie kosztów tych działań, miały pochodzić z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Niestety do dziś region nie otrzymał wsparcia finansowego z Komisji Europejskiej.
Część działań wykonywana jest już od 14 miesięcy ze środków własnych. Kluczowe jednak jest zapewnienie amortyzacji finansowej dla zwalnianych pracowników – to jest cel dla Funduszy Europejskich. Brak finansowania doprowadzi do gospodarczej i społecznej zapaści.
1. Z jakiego powodu wstrzymywane są środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji dla regionu?
2. Kiedy nastąpi wsparcie finansowe (zgodnie z zatwierdzonymi planami) dla terenu, który zadeklarował transformację energetyczną?