Europoseł Zalewska: Unia Europejska uzależania się od Putina

Europoseł Zalewska: Unia Europejska uzależania się od Putina

Anna Zalewska – Europoseł z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – w dziisiejszej rozmowie na antenie Radia Wrocław wskazuje na konieczność zawetowania Pakietu Fit For 55, który wpłynie na podwyżki cen oraz uspokaja w sprawie porozumienia z Czechami.

Anna Zalewska postanowiła odnieść się do swoich ostatnich słów na temat konieczności zawetowania pięciu szkodliwych dokumentów w Pakiecie Fit For 55:

,,Jest to konieczne, musimy myśleć o dobru i przyszłości każdego Europejczyka. Nie tylko w Polsce można zauważyć szalejące ceny gazu oraz energii, a co więcej, w hurcie gaz jest tańszy w Polsce niż na przykład w Holandii”.

Stwierdziła, że weto będzie można zastosować za kilka miesięcy. Podkreśliła również, że Pakiet Fit For 55 nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska, a gospodarka nie będzie w stanie go udźwignąć: ,,Obywatele tego nie wytrzymają. Już w tej chwili poszczególne kraje członkowskie zaczynają przeliczać koszty pakietu, a zmusili ich do tego ich wyborcy”. Wskazała również, że ,,Unia Europejska musi być niezależna, a jednak chce uzależnić się od Putina”.

Anna Zalewska zwróciła uwagę, że do porozumienia z Czechami w sprawie Turowa musi dojść jak najszybciej, ponieważ na 4 lutego zapowiedziano ogłoszenie wyroku Trybunału Sprawiedliwości: ,,Porozumienie nie miałoby żadnego sensu, gdy wyrok zapadnie, ponieważ w porozumieniu jest na pewno zapis mówiący o tym, że Czesi  zobowiązują się do wycofania skargi z TSUE”.

Pomiędzy oczekiwaniami strony czeskiej i polskiej są dwa punkty, które wymagają kompromisu, tj. wysokość odszkodowań oraz czas trwania nadzoru TSUE. Czechy chcą otrzymać rekompensaty w wysokości 50 mln euro, jednak Polska zaproponowała 40 milionów. Jeżeli chodzi o nadzór TSUE Czechy oczekują 10 lat. Eurodeputowana podkreśliła, że ,,Polska chce, aby porozumienie trwało dwa lata, ponieważ chcemy zobowiązać się tak szybko do zrealizowania różnego rodzaju inwestycji”.

Jeżeli chodzi o postawę Ambasadora Jasińskiego Anna Zalewska nazwała jego wypowiedzi jako ,,absolutnie skandaliczne i dyskwalifikujące”

Zapytana o to czy dostaniemy pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy, odpowiedziała: ,,cały czas prowadzone są rozmowy, mam nadzieję, że dostaniemy te pieniądze jak najszybciej”.

Podkreśliła, że nie tylko polskim przedsiębiorcom zależy na wypłacie tych pieniędzy, ale ,,cała UE potrzebuje tych pieniędzy, które mają być wydatkowane w Polsce, jesteśmy przecież wspólnym rynkiem europejskim”.