Zalewska: PO okrywa hańbą i ośmiesza Parlament Europejski

Zalewska: PO okrywa hańbą i ośmiesza Parlament Europejski

W dniu obchodów Święta Konstytucji 3 maja w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech.

Anna Zalewska uważa, że wybór tej daty był nieprzypadkowy: 


,,To haniebne, dlatego, że zaplanowane. Ta rytualna debata, która toczy się od 2017 r., mogła odbyć się wczoraj, mogła odbyć się jutro czy też w czwartek, ponieważ trwa sesja PE. To zostało zaplanowane przez cieszącą się z tego wydarzenia Platformę Obywatelską”.

Eurodeputowana podsumowała przebieg debaty dotyczącej Polski, podczas której pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji, które już dawno zostały wyjaśnione. Wskazała także, że to kuriozalne, by prezydencja francuska prowadziła dyskusję o Polsce w kontekście art. 7, gdy powinien być on zastosowany w stosunku do innych państw członkowskich:


„Mówi się o artykule, który powinien być zastosowany w stosunku do bardzo wielu krajów – Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch i myślę, że do tego wrócimy. Bo to przecież te kraje od 2014 roku łamały embargo na broń do Rosji i na technologie do zbrojeń”.


Anna Zalewska podsumowała chęć stworzenia transnarodowych list wyborczych, podkreślając, że ma to na celu federalizację: ,,Ma to doprowadzić do tego, aby zabrać kompetencje krajom członkowskim”.


Europoseł wskazała także, że fundusze z UE są niezbędne, aby pomóc ukraińskim uchodźcom: ,,To ważne, żeby Ci którzy walczą o Ukrainę i wolność całej UE, byli spokojni o swoje żony, matki i dzieci”.

Ponadto odniosła się do postawy Niemiec, która wpływa na hamowanie sankcji wobec Rosji: ,,To rzeczywiście bardzo trudna sytuacja. Bez jedności i bez niemieckiej dyscypliny – która w tej chwili powinna o tę jedność również zabiegać – wojna po prostu będzie się przedłużać”.

,,Mimo, że widzimy próby obejścia sankcji – każdego dnia musimy szukać kolejnych rozwiązań, by odciąć się od rosyjskich węglowodorów, a przynajmniej o tym powiedzieć i nakreślić plan kiedy to nastąpi” – podsumowała Anna Zalewska. Przeczytaj cały wywiad: https://www.tvp.info/59623713/03052022-1730