Anna Zalewska w liście do RE wzywa do wykluczenia Rosji i Białorusi z igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu!

Anna Zalewska w liście do RE wzywa do wykluczenia Rosji i Białorusi z igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu!

W liście skierowanym do Rady Europejskiej posłowie do Parlamentu Europejskiego, w tym Anna Zalewska z PiS wezwali do wykluczenia sportowców z Rosji i Białorusi z udziału w igrzyskach olimpijskich, które odbędą się w 2024 roku w Paryżu. „Dyktatorzy i reżimy autorytarne wykorzystują sport jako narzędzie rozszerzania swoich wpływów” – podkreślili eurodeputowani.

Pod apelem podpisało się 83 eurodeputowanych z różnych frakcji, w tym 26 z Polski.

Wraz z grupą europosłów w liście do szefa Rady Europejskiej apelujemy o wykluczenie rosyjskich i białoruskich sportowców z Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Święto sportu powinno odbyć się bez reprezentantów barbarzyńców XXI wieku!

— napisała na Twitterze Anna Zalewska, europosłanka PiS.


Cała treść listu w języku polskim :

Szanowny Panie Prezydencie Michel,
 
My, członkowie Parlamentu Europejskiego, chcielibyśmy zwrócić twoją uwagę na fakt, że decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) o pozwoleniu na udział atletów z państw agresorów Rosji i Białorusi w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku jest sprzeczna z naszymi wartościami demokratycznymi, opartymi na pokoju i szacunku dla prawa międzynarodowego.
 
Ta decyzja MKOl osłabia międzynarodowe uznanie i potępienie zbrodni wojennych i ludobójstwa na Ukrainie. Dzięki tej decyzji MKOl dystansuje się od naszych wspólnych wartości i de facto udaje, że nie widzi dziesiątek tysięcy ofiar ukraińskich, w tym wielu niewinnych cywilów.
 
23 listopada 2022 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której uznaje Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Ta rezolucja podkreśla, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie za pomocą „środków terroryzmu” i wezwania do „kompleksowej międzynarodowej izolacji Federacji Rosyjskiej, w tym w odniesieniu do członkostwa Rosji w organizacjach i ciałach międzynarodowych”.
 
Zwykle dyktatorzy i reżimy autorytarne używają sportu, jako instrument rozszerzania swojego wpływu. Dla Rosji i reżimu Putina sport jest przede wszystkim narzędziem politycznym; to zostało wyraźnie udowodnione faktem, że Rosja posiada program dopingu państwowego.
 
Rada Europejska powinna dać przykład i jednoznacznie opowiedzieć się po stronie Ukrainy. Dlatego wzywamy europejskich przywódców, którzy spotykają się na obradach rady Europejskiej w lutym, aby wsparli wykluczenie rosyjskich i białoruskich sportowców ze wszystkich międzynarodowych zawodów sportowych.
Są liczne precedensy w tej dziedzinie. RPA nie została zaproszona na Igrzyska Olimpijskie w 1964 roku z powodu apartheidu. W 1980 roku ponad 60 krajów bojkotowało Igrzyska Olimpijskie, kiedy USA przodowały w tej inicjatywie, aby protestować przeciwko wyścigowi zbrojeń i agresji Związku Radzieckiego w Afganistanie.
Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku rosyjscy sportowcy zdobyli 71 medali. Ponad połowa tych medali trafiła do rosyjskich sportowców, których tło jest związane z Centralnym Klubem Sportowym Armii. Ta sama armia zamordowała i zgwałciła niezliczone ilości niewinnych cywilów ukraińskich, oraz zniszczyła infrastrukturę cywilną została z całkowitym brakiem poszanowania dla prawa międzynarodowego i humanitarnego.
Kraje europejskie mają moralny obowiązek do działania na rzecz pokoju w Europie i po prostu nie mogą zaniechać działania, gdy MKOl decyduje się na udział sportowców państw agresorów w Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku. Ponadto, nadszedł czas, aby przypomnieć MKOl, że ich decyzja jest sprzeczna z ich własnymi oficjalnymi wartościami: „Celem Ruchu Olimpijskiego jest przyczynianie się do budowania pokojowego i lepszego świata […] MKOl zachęca wszystkie państwa członkowskie ONZ do podpisania Olimpijskiego Pokoju i znalezienia pokojowych i dyplomatycznych.
Dlatego, my, niżej podpisani członkowie parlamentu europejskiego, wzywamy europejskich przywódców, aby zrobili wszystko, co jest w ich mocy by upewnić się, że MKOl wykluczy rosyjskich i białoruskich sportowców z uczestnictwa w Olimpiadzie w 2024r w Paryżu.
Z poważaniem,
Anna Zalewska