Anna Zalewska w debacie nt. przemieszczania odpadów w UE.

Anna Zalewska w debacie nt. przemieszczania odpadów w UE.

Podczas dzisiejszego, pierwszego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu miała miejsce dyskusja na temat przemieszczania odpadów. W debacie głos zabrała eurodeputowana PiS Anna Zalewska.

Anna Zalewska przyznała rację obecnemu podczas dyskusji komisarzowi ds. środowiska Virginijusowi Sinkevičiusowi, że ‘nasze odpady są naszą odpowiedzialnością’. Eurodeputowana wyraziła nadzieję, że omawiane rozporządzenie będzie skuteczne, a Unia nie będzie musiała się wstydzić, że składa deklaracje, po czym eksportuje śmieci do całego świata i pozbywa się problemu. „Przejrzystość, jednoznaczność, odpowiedzialność i kary za nieprzestrzeganie prawa, za nielegalne działania – tak powinnismy działać” – mówiła.

Polska polityk zwróciła też uwagę na niedostateczne poruszenie kwestii odpowiedzialności producenta w rozporządzeniu i stwierdziła, że UE powinna wymagać od producentów, by zajmowali się swoimi odpadami.

„Aby zachować przejrzystość, potrzebujemy jak najmniej altów delegowanych.Nie pozwólmy, aby urzędnicy decydowali o tym, w jaki sposób powinny wyglądać przepisy” – powiedziała Anna Zalewska.