Anna Zalewska stanowczo apeluje o natychmiastowe przekazanie środków dla poszkodowanych przez kataklizm!
Anna Zalewska apeluje o natychmiastową pomoc dla poszkodowanych przez powódź!
Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się debata na temat niszczycielskich powodzi, które dotknęły Europę Środkową i Wschodnią. W trakcie dyskusji głos zabrała m.in. Anna Zalewska, eurodeputowana z Dolnego Śląska i Opolszczyzny, apelując o pilną pomoc dla ofiar kataklizmu.
Skutki powodzi i potrzeba natychmiastowych działań
Anna Zalewska, jako przedstawicielka regionów najbardziej dotkniętych przez żywioł, wyraziła głęboki niepokój o przyszłość osób, które straciły swoje domy i dorobek życia. „Powiedzieć »dramat« to nic nie powiedzieć. To wszechogarniająca trauma” – stwierdziła, opisując sytuację mieszkańców Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Eurodeputowana zwróciła uwagę na to, że poszkodowani martwią się o swoje jutro, ale także o długoterminowe skutki powodzi.
Zalewska podkreśliła, że już teraz potrzeba dziesiątek miliardów złotych na odbudowę zniszczonych terenów, podczas gdy w budżecie Unii Europejskiej na 2025 rok przewidziano jedynie miliard euro na Fundusz Solidarności. W związku z tym zaapelowała o pilne zwiększenie tych środków i natychmiastowe działania, które pozwolą na odbudowę infrastruktury oraz zabezpieczenie terenów przed przyszłymi kataklizmami.
Krytyka polityki klimatycznej UE
W swoim wystąpieniu Anna Zalewska skrytykowała obecną politykę klimatyczną Unii Europejskiej, wskazując, że wpływa ona na opóźnienia w budowie infrastruktury przeciwpowodziowej. Eurodeputowana zwróciła uwagę, że ekologiczne regulacje, a także walka ekologów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych i polderów, przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia dla mieszkańców regionów narażonych na powodzie. „Na tych terenach to właśnie efekt walki ekologów, którzy rozpętali tam piekło przy każdym zbiorniku i polderze” – zauważyła.
Zalewska podkreśliła również, że polityka dostosowania do zmian klimatycznych nie może polegać na zakazach budowy potrzebnej infrastruktury. Odniosła się do unijnego rozporządzenia o restauracji natury, które, jak stwierdziła, nakazuje niszczenie już istniejących obiektów chroniących przed skutkami powodzi. „Tak nie dostosujemy się do zmian klimatycznych i w ten sposób nie zagwarantujemy bezpieczeństwa ludziom” – apelowała polityk.
Apel o natychmiastową pomoc i zmiany w polityce
Anna Zalewska zakończyła swoje wystąpienie wezwaniem do natychmiastowego uruchomienia środków z Funduszu Solidarności, który mógłby zostać przeznaczony nie tylko na naprawę szkód, ale także na inwestycje w nową infrastrukturę. Eurodeputowana podkreśliła, że zmiany klimatyczne są nieuniknione, ale Unia Europejska musi podejmować działania, które zapewnią ochronę ludziom i ich majątkom, a nie blokować niezbędne inwestycje.
Polityk podkreśliła, że odpowiedź Unii Europejskiej na klęski żywiołowe musi być szybka i zdecydowana, a regulacje klimatyczne powinny być dostosowane do realnych potrzeb i zagrożeń, z jakimi borykają się państwa członkowskie.