Anna Zalewska najbardziej wpływowym polskim europosłem na politykę ochrony środowiska w UE – według rankingu EU Matrix

Anna Zalewska najbardziej wpływowym polskim europosłem na politykę ochrony środowiska w UE – według rankingu EU Matrix

W opublikowanym przez EU Matrix raporcie Anna Zalewska została uznana najbardziej wpływowym polskim europosłem na politykę ochrony środowiska w UE. Wśród wszystkich 705 posłów do PE uplasowała się na 10 pozycji.

W raporcie czytamy, że Anna Zalewska jest najbardziej wpływowym polskim europosłem na politykę ochrony środowiska w UE. Eurodeputowana z Dolnego Śląska i Opolszczyzny wyróżnia się także na tle wszystkich posłów do PE, gdzie zajmuje 10 pozycję.

Badanie to mierzy wpływ posłów do PE poprzez kombinację kryteriów w następujących kategoriach: formalne i nieformalne stanowiska kierownicze, faktyczna praca legislacyjna, sieć polityczna, członkostwo w komisjach i zachowanie podczas głosowania. Jest to ocena oparta na ponad 15-letnim doświadczeniu EU Matrix w interpretacji istotnych danych społeczno-politycznych UE.

Anna Zalewska jest znana ze swojej aktywności w pracach nad Zielonym Ładem. Walczy o to, aby Komisja Europejska dbała o dobro środowiska, ale bez pomijania dobra obywateli Unii Europejskiej. Eurodeputowana zabiega o wskazanie źródeł finansowania ,,zielonych” pomysłów KE – tak, aby ich koszty nie spadły na mieszkańców UE. 

Nie boi się wytykać błędów oraz ostrzegać obywateli przed skutkami nieprzemyślanych decyzji KE:
,,Zielony Ład to ideologia zmieszana z walką poszczególnych lobbystów i korporacji, które chcą zarabiać ogromne pieniądze na Europejczykach. Chcą im powiedzieć, czym ogrzewać swoje domy, co mają jeść, czym mają jeździć, co mają siać albo właściwie nie siać. Chcą rolnikowi płacić za to, żeby nie siał, nie zbierał, nie handlował i nie hodował. Absolutnie giniemy w absurdzie i szaleństwie ekologicznym, choć trudno powiedzieć, czy to na pewno jest ekologia”.

Warto również podkreślić, że Anna Zalewska jest aktywna nie tylko w Parlamencie Europejskim, ale także w regionie. Z wielkim zaangażowaniem stara się przybliżać sprawy UE – m.in. Zielonego Ładu – wyborcom.  Eurodeputowana organizuje liczne spotkania, które umożliwiają – mieszkańcom Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny – zapoznanie się z jej bieżącymi działaniami, a także przekazanie swojej opinii.