Anna Zalewska interweniuje ws. nieaktualnej oceny skutków rozporządzenia dot. redukcji emisji metanu
Eurodeputowana PiS Anna Zalewska wystosowała dziś pytanie priorytetowe wymagające odpowiedzi na piśmie do Komisji Europejskiej dotyczące nieaktualnej oceny skutków rozporządzenia dot. redukcji emisji metanu.
„W ocenie skutków towarzyszącej wnioskowi dotyczącemu rozporządzenia w sprawie redukcji emisji metanu Komisja wskazuje, że redukowanie emisji metanu z kopalń węgla nie jest tak ekonomiczne, jak w przypadku operatorów naftowych i gazowych” – czytamy w interpelacji.
Zalewska zauważa,iż Komisja – ignorując ten fakt – zaproponowała rygorystyczne wymogi związane z ograniczaniem emisji metanu z szybów wentylacyjnych, które byłyby stosowane w podziemnych kopalniach węgla. Jak dodaje, technologie redukcji ilości metanu z powietrza wentylacyjnego kopalń (VAM) są drogie i rzadkie.
Eurodeputowana PiS przypomina, że wymogi związane z redukcją emisji metanu z kopalń będą dotyczyły w szczególności Polski, która posiada ich najwięcej, a proponowane rozporządzenie spowodowałoby, że wydobycie węgla – kluczowe dla bezpieczeństwa dostaw energii oraz krytycznych surowców – stałoby się nieopłacalne i wymusiłoby przedwczesne zamknięcie kopalń węgla w Polsce i w Europie, pomimo „umowy społecznej”.
„Ponadto, ocena skutków i propozycja rozporządzenia zostały utworzone przed inwazją Rosji na Ukrainę i intensyfikacji kryzysu energetycznego, co sprawia iż obecna propozycja została zdezaktualizowana” – dodaje Zalewska.
W związku z powyższym eurodeputowana PiS pyta, czy Komisja przedstawi nową i zaktualizowaną ocenę skutków uwzględniającą skutki rosyjskiej napaści na Ukrainę oraz kryzys energetyczny i czy na podstawie tej aktualizacji przedstawi „corrigendum” do wniosku dotyczącego rozporządzenia. Zalewska chce też wiedzieć, kiedy KE przeprowadzi analizę kosztów niezbędnych do zapewnienia zgodności ze środkami ograniczającymi emisję metanu z kopalni w Polsce oraz czy przeanalizowała wpływ wymogów dotyczących łagodzenia skutków metanu na regiony górnicze, a w szczególności na pracowników sektora. Europosłanka dopytuje także, czy Komisja przeanalizowała, w jaki sposób rozporządzenie wpłynie na bezpieczeństwo dostaw węgla w Europie.