A. Zalewska: Zasada jednomyślności jest podstawą funkcjonowania UE! Państwa muszą mieć prawo weta!

A. Zalewska: Zasada jednomyślności jest podstawą funkcjonowania UE! Państwa muszą mieć prawo weta!

9 stycznia 2023 roku Anna Zalewska była gościem Michała Rachonia w „Expressie Warszawa-Koszalin”. Na antenie Polskiego Radia Koszalin poruszyła temat zasady jednomyślności, stosunków UE z Rosją oraz działań opozycji.

Anna Zalewska odniosła się do pomysłu wprowadzenia w unijnym prawodawstwie rozwiązań, zgodnie z którymi kluczowe kwestie dotyczące polityki międzynarodowej mają być wyłączone z zasady jednomyślności:
,,To przede wszystkim niezgodne z traktatami, zasada jednomyślności jest podstawą funkcjonowania Unii Europejskiej. Weto zostało wymyślone właśnie po to, aby nawet najmniejszy kraj liczył się i czuł się bezpieczny w sytuacji, w której decyzje większości mogłyby uderzyć w obywateli danego kraju”.

Eurodeputowana podkreśliła, że inne kraje członkowskie będą dążyły do kierowania UE i dbania jedynie o własne interesy:
,,Kanclerz Niemiec mówił o przywódczej roli tego kraju w federalnej Unii Europejskiej – właśnie bez prawa weta”.  

,,Kilkanaście państw członkowskich mówiło nie dla eurowyborów, nie dla zniesienia weta. Takie zmiany w unijnym prawodawstwie będą oznaczały koniec Unii Europejskiej jaką znamy, skończy się niezależność poszczególnych krajów europejskich – bo każdemu będzie można nakazać różnego rodzaju działanie” – dodała Zalewska.

Europoseł zwróciła uwagę na prorosyjskie zachowywanie niektórych państw należących do UE, głównie Niemiec:
,,Gdy chcemy ostatecznie zamykać różnego rodzaju współprace z Rosją, to pojawia się dyskusja, że trzeba to robić ostrożniej, przy jednoczesnym blokowaniu różnych działań”.

Anna Zalewska skomentowała skandaliczne zachowanie przedstawiciela Polski 2050. Senator Jacek Bury rozbił w TVP ogórka na blacie:
,,Byłam wstrząśnięta, to był zaplanowany z premedytacją, absolutnie chamski teatr. Poziom, język jakiego użył, gesty, które wykonywał – nad tym absolutnie nie można przejść do porządku dziennego. Proszę zauważyć, że Szymon Hołownia nie odezwał się w ogóle, to pokazuje jaką zbieraniną jest jego ugrupowanie. Z jednej strony Ci, którzy wprost prowadzą interesy z Rosją, a z drugiej Szymon Hołownia, który podkreśla, że należy uniezależniać się od Rosji”.

Cały wywiad: https://prk24.pl/65554895/anna-zalewska-byla-gosciem-michala-rachonia-w-expressie-warszawakoszalin