A. Zalewska: ,,To kolejny krok, żeby zaszkodzić polskim lasom”

A. Zalewska: ,,To kolejny krok, żeby zaszkodzić polskim lasom”

24 stycznia 2023 roku Anna Zalewska na antenie Radia Maryja odniosła się do możliwej utraty przez Polskę kontroli nad lasami oraz do tzw. ustawy wiatrakowej.  

We wtorek (24 stycznia 2023 r.) Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) wydała pozytywną opinię do zmiany traktatów. Zgodnie z wprowadzoną zmianą leśnictwo miałoby zostać przeniesione z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych. Tym samym byłoby ono dołączone do rolnictwa i rybołówstwa.

Anna Zalewska jako członek Komisji ENVI skomentowała tę decyzję. Wskazała także, że europosłowie Platformy Obywatelskiej – Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz – głosowali za oddaniem kontroli nad lasami:
,,Czas wszczynać alarm dlatego, że za opinią, która wyłącza leśnictwo z kompetencji krajów członkowskich, zagłosowała większość europosłów – również polscy eurodeputowani z EPP”.

Komisja w Parlamencie Europejskim zarekomendowała, by nie tylko kwestie dotyczące lasów, ale również zarządzania gruntami i wodami przestały być kompetencją jedynie państw członkowskich. Eurodeputowana podkreśliła, że jest to dążenie do federalizacji UE:
,,To marsz do federalizacji UE, a także zamach na polskie leśnictwo. Trudno będzie ten marsz zatrzymać – chyba, że w 2024 roku wyborcy w całej Europie zdecydują inaczej i wybiorą tych, którzy myślą o UE jako o krajach członkowskich”.

Europoseł zauważyła, że to nie pierwsze niekorzystne działanie PE w tej kwestii:
,,To kolejny krok, żeby zaszkodzić polskim lasom. Kolejny, bo jest szereg innych dokumentów, które chcą ograniczać działalność na terenie lasów – włącznie z ograniczeniem dla obywateli wejścia do lasów”.

Anna Zalewska wskazała, że federalizacja UE będzie szkodliwa:
,,Oto mamy jeden rząd, który będzie decydował o tym jak obywatele Unii Europejskiej będą żyć, co będą mogli robić na terenie swoich gruntów, a także – jak wynika z dokumentów ,,Fit For 55″ – za co powinni płacić. To bardzo niebezpieczne”

Komisje sejmowe rozpoczęły prace nad ,,ustawą wiatrakową”, której nowelizacja stanowi ostatni z kamieni milowych dla odblokowania pieniędzy na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Eurodeputowana poruszyła tę sprawę:
,,Jeżeli chodzi o elektrownie wiatrowe, to protesty są właściwie w całej UE. Dlatego, że obywatele nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Grecji, Danii oraz Norwegii nie chcą pozwolić, żeby elektrownie wiatrowe zbliżały się do ich domów”.

,,Ja ubolewam, że w Polsce toczy się taka infantylna dyskusja związana z elektrowniami wiatrowymi. To jest poważna energetyczna strategia, jak również strategia planowania przestrzennego w naszym kraju. To są ogromne pieniądze, więc trzeba tutaj ważyć każdy zapis” – podsumowała Zalewska.

Cały wywiad:
https://www.radiomaryja.pl/multimedia/unia-europejska-chce-decydowac-o-polskich-lasach-spotkanie-sejmowej-komisji-ds-energii-klimatu-i-aktywow-panstwowych-w-warszawie/