Zalewska we wspólnych listach do UE o wstrzymaniu dostaw gazu z Rosji i rosyjskiej propagandzie we włoskich mediach.

Zalewska we wspólnych listach do UE o wstrzymaniu dostaw gazu z Rosji i rosyjskiej propagandzie we włoskich mediach.

W dniu 3 maja 2022 europosłanka Anna Zalewska podpisała wspólny list do Komisji Europejskiej w sprawie powiadomienia Gazpromu skierowanego do polskich i bułgarskich dostawców gazu o wstrzymaniu dostaw gazu ziemnego do obu krajów ze skutkiem od 27 kwietnia 2022 roku.

Oświadczenie Gazpromu wprowadziło szereg obaw wśród obywateli Polski i Bułgarii.

Biorąc pod uwagę fakt, że Polska i Bułgaria przestrzegają warunków istniejących kontraktów, widać wyraźnie, że posunięcie Moskwy jest polityczną prowokacją, mającą na celu podział naszej Unii.

W liście zostały poruszone jeszcze inne kwestie:

Europosłowie podpisani w liście, w tym Anna Zalewska, uważają, że bardzo ważne jest, aby nie ulegać rosyjskiej presji i apelują, aby wszystkie instytucje UE i państwa członkowskie zachowały jedność w tym zakresie. Pilnie potrzebne są odpowiednie środki zaradcze na szczeblu UE, w tym przygotowanie do pełnego embarga na gaz.

W świetle wyzwań stawianych przez obecną sytuację europosłowie proponują podjęcie następujących działań:

1) W przyszłym tygodniu przeprowadzenie debaty Parlamentu Europejskiego z Radą i Komisją na temat bezprawnych działań politycznych Gazpromu i rządu Kremla;

2) Przygotowanie przez Rade i Komisję pilnego pakietu środków zaradczych do publicznego zakomunikowania Kremlowi, w tym między innymi gotowość UE do zaangażowania się w pełne embargo na gaz;

3) Uruchomienie unijnego mechanizmu solidarności dotyczącego różnicy między ceną proponowaną przez Gazprom, a alternatywnymi cenami dostaw gazu dla Polski i Bułgarii.

W tym samym dniu Anna Zalewska podpisała się również pod pytaniami pisemnymi skierowanymi do Komisji Europejskiej, które dotyczyły wywiadu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych – Ławrowem w programie telewizyjnym Zona Bianca na włoskim kanale Mediaset Rete 4 w dniu 1 maja 2022.

Ławrow podczas transmisji na żywo we włoskich mediach mógł swobodnie rozpowszechniać rosyjską propagandę na ogólnoeuropejskim kanale telewizyjnym.

Ławrow odniósł się do „masakr w Buczy jako fałszywych wiadomości i mówił o rzekomym żydowskim pochodzeniu Adolfa Hitlera, aby oskarżyć ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – który ma żydowskie pochodzenie – o bycie nazistą i usprawiedliwiając wojnę Putina, o „odnazistowianie” Ukrainy. Doprowadziło to również do protestów w Izraelu.

Annę Zalewską oraz innych europosłów niepokoi „czy ten epizod nie stanowi naruszenia sankcji nałożonych przez UE na rząd rosyjski w związku z nieuzasadnioną agresją na Ukrainę lub jakiegokolwiek innego rozporządzenia lub dyrektywy UE. Jeśli tak, to jakie działania może podjąć Komisja Europejska w celu usankcjonowania tego epizodu i/lub zapobieżenia podobnym wydarzeniom w przyszłości”?