Zalewska: Komisja Europejska przede wszystkim jest zakładnikiem Parlamentu Europejskiego.

Zalewska: Komisja Europejska przede wszystkim jest zakładnikiem Parlamentu Europejskiego.

W piątek 22.04.2022 Anna Zalewska była Gościem Dnia na antenie Polskiego Radia 24.

Pani Europoseł wypowiedziała się nt. m.in. przedłużającej się kwestii akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską.

„Komisja Europejska chciałaby ingerować w ustrój sądownictwa. Polacy skłonni do kompromisu wbrew temu, co mówi opozycja, przedstawili projekt; pracujemy przede wszystkim nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym” – skomentowała Anna Zalewska

„Aby rząd polski zrealizował wszystkie możliwe założenia i to, co było konieczne do zbudowania Krajowego Planu Odbudowy, zostały złożone odpowiednie wnioski, które są blokowane decyzją polityczną, dlatego że KE chciałaby mieć władzę poza traktatową” – dodała eurodeputowana.

„Komisja Europejska przede wszystkim jest zakładnikiem Parlamentu Europejskiego. Politycy z opozycji polskiej podsycają listami i pismami do Komisji Europejskiej, żeby pod żadnych względem KE Polsce nie proponowała żadnych finansowych rozwiązań. Taki mają plan na zmianę władzy w Polsce.”– kontynuowała europoseł.  

Anna Zalewska w rozmowie zwróciła się również do opozycji: „Musimy mówić w Polsce jednym głosem w kluczowych sprawach. Pozmieniały się priorytety, ponieważ wojna zmieniła Europę i świat, a my bardzo potrzebujemy pieniędzy nie tylko z Krajowego Planu Odbudowy, ale również na pomoc dla uchodźców. Na szali mamy dobro Polski oraz dobro Europy w obliczu wojny na Ukrainie” – zaapelowała Zalewska.

Anna Zalewska wypowiedziała się również w temacie zmian „Zielonego Ładu”, który w obliczu wojny, zmian na rynku energetycznym i nowej rzeczywistości musi zostać zmieniony.

„Jedyną instytucja, która jest obecnie w stanie to zablokować i zmienić w tej chwili jest Rada Europejska, czyli szefowie poszczególnych krajów członkowskich” Trzeba z odwagą o wszystkim mówić, mówić to obywatelom, co się dzieje na Radzie Europejskiej.”

„W tej chwili pakiet Fit for 55 nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska, to jest drenaż pieniędzy i kieszeni polskich podatników. To są po prostu ogromne pieniądze dla firm, które w różny sposób chcą te pieniądze zarabiać na europejskim rynku.” – podsumowała Anna Zalewska